Fetttorsdag – intressanta fakta och seder

Tłusty czwartek kojarzy nam się przede wszystkim z pączkami, faworkami i brakiem ograniczeń w objadaniu się słodkościami. Ale czy zawsze tak było? Skąd pochodzi tradycja świętowania tłustego czwartku i jakie są zwyczaje związane z tym dniem? Warto poznać historię tego obrzędu, bo okazuje się, że informacje na ten temat mogą nas nieco zaskoczyć.

Krótka historia tłustego czwartku

Tradycja celebrowania tłustego czwartku pochodzi z wieków starożytnych. Pierwotnie był to dzień, kiedy świętowano odejście zimy, a witano nadejście wiosny. Z tej okazji jedzono tłuste potrawy, głównie mięsne, i popijano je obficie alkoholem. Czasy chrześcijańskie nadały nowe znaczenie tłustemu czwartkowi, który wpisał się w okres zapustny, czyli ostatnich dni karnawału przed Wielkim Postem, a więc hucznych zabaw i obżarstwa.

Pączki słodkie, wytrawne czy z orzechami?

Jaka jest natomiast historia tłustoczwartkowego pączka? Na początku tradycja nakazywała, żeby w tym dniu jeść tłusto, a nie słodko – na co wskazuje sama nazwa obrzędu. Zaś pierwsze pączki, to były kulki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. Dopiero później w XVII wieku, wraz z popularyzacją ciast i innych łakoci, pojawił się zwyczaj słodkich wypieków na tłusty czwartek i nasz pączek stał się słodszy, wypełniony konfiturą. Choć z początku, jak wskazuje polska tradycja, część z nich była nadziewana orzechami i migdałami. Komu trafił się tak wypełniony pączek, ten mógł liczyć na powodzenie i dostatek.

Ile pączków można zjeść w tłusty czwartek?

Zwyczaj objadania się pączkami w tłusty czwartek przetrwał do dziś i nadal dla niektórych osób jest to świetna okazja do wielkiego obżarstwa. ⇒ Cukiernie w tym dniu zapełniają swoje półki faworkami i pączkami, które są obecnie dostępne w szerokim asortymencie – z rozmaitymi nadzieniami, posypkami i polewami. Każdy łasuch może więc z łatwością znaleźć swój specjał i to w nieograniczonych ilościach.

Zapraszamy do zamawiania pączków ⇒ w sklepach firmowych Jacek Placek, na miejscu lub z dostawą pod wskazany adres. Nasze słodkie pyszności będzie można także dostać w restauracji ⇒ Busola w Wejherowie. Smacznego!

Domowe wyroby, tłusty czwartek, pączki