Det perfekte stedet for et bryllup - hvordan finne det? 

Zorganizowanie wesela stanowi nie lada wyzwanie dla narzeczonych! To cała lista zadań do wykonania, a w jej czołówce znajduje się wybranie odpowiedniego miejsca na przyjęcie dla gości. W tym artykule znajdziecie przydatne wskazówki, które pomogą Wam w podjęciu tej ważnej decyzji.

Wspólna wizja narzeczonych to podstawa!

Na początku, gdy zabieracie się za poszukiwania idealnego obiektu na wesele, warto razem z partnerem określić swoje oczekiwania i ustalić preferowany styl przyjęcia. Po przedyskutowaniu tego tematu z pewnością wyłoni się Wam wspólna wizja wymarzonego miejsca. Może to być elegancka restauracja, hotel nad jeziorem czy w górach, a może plener w malowniczym otoczeniu przyrody! Pomysłów na zorganizowanie wesela jest wiele! A spośród różnorodnych ofert weselnych z pewnością znajdziecie takie, które najbardziej przypadną Wam do gustu! Warto wyselekcjonować kilka z nich i umówić się na spotkania z managerami czy właścicielami obiektów. Wtedy będziecie mogli przekonać się osobiście, w jakim stopniu miejsce spełnia Wasze wymagania i czy czujecie się w nim komfortowo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu na wesele

Przede wszystkim istotnym elementem jest rozmiar i układ przestrzenny głównej sali na przyjęcie. Powinien być optymalny dla planowanej liczby uczestników. Niektóre obiekty, głównie zabytkowe dworki i pałace, dysponują kilkoma salami dla gości – oddzielne do tańczenia, jedzenia czy ze słodkim stołem. Jest to ciekawe rozwiązanie, które jednak bardziej sprawdza się przy mniejszej liczbie zaproszonych osób. W takiej sytuacji koniecznie upewnijcie się, że w sąsiednim pomieszczeniu nie jest zaplanowana druga impreza. Natomiast jeśli organizujecie większe wesele, to lepiej zdecydować się na jedną dużą salę, tak aby wszyscy goście byli zgromadzeni w tej samej przestrzeni i mogli mieć do siebie swobodny dostęp. Oglądając dany lokal, warto też zwrócić uwagę na jakość oświetlenia, klimatyzację oraz sprawdzić sanitariaty – aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek w dniu wesela, a także dopytać o ilość dostępnych miejsca parkingowych. Jednak przy ostatecznym wyborze określonego obiektu najbardziej kluczowe są Wasze podstawowe preferencje: co do stylu obiektu, lokalizacji, otoczenia czy też dostępnej bazy noclegowej dla gości.

Kiedy zarezerwować salę weselną

Zazwyczaj narzeczeni zabierają się za organizację ślubu i przyjęcia z rocznym bądź półtorarocznym wyprzedzeniem. Jest to też bardzo dobry moment, aby dokonać wstępnej rezerwacji lokalu, co najczęściej nie wiąże się z dokonaniem żadnej opłaty. Natomiast dzięki temu zabiegowi, będziecie mogli sprawdzić dostępność wybranego lokalu i ewentualnie dopasować datę swojego ślubu do wolnych terminów. Zaś przed ostatecznym potwierdzeniem rezerwacji i podpisaniem umowy będziecie dysponowali jeszcze wystarczającą ilością czasu, aby porównać inne oferty albo dopytać rodzinę i znajomych o ich doświadczenia w organizowaniu wesela.

 

Koszt wynajęcia sali weselnej – na co zwrócić uwagę

Wybór danego lokalu na przyjęcie stanowi największe obciążenie dla budżetu narzeczonych. Dlatego przy zawieraniu umowy koniecznie sprawdźcie, co wchodzi w skład Waszej oferty, a co jest dodatkowo płatne. Zazwyczaj podstawowy koszt obejmuje wynajem sali, standardowe menu z napojami bezalkoholowymi, obsługę kelnerską oraz nakrycia stołów. Jednak warto zapytać managera, czy są jeszcze jakieś dodatkowe opłaty za salę – m.in. za wydłużenie czasu trwania wesela poza wyznaczoną godzinę, za elementy wystroju takie jak pokrowce na krzesła, sztalugi na listę gości, wazony czy obrusy i jaki jest wtedy ewentualny koszt. Ponadto dobrze jest wiedzieć wcześniej, jak często będzie uzupełniany bufet z jedzeniem oraz ilu kelnerów jest zaplanowanych do obsługi Waszej liczby osób. Natomiast jeśli chodzi o serwis extra płatny, to najczęściej zalicza się do niego wykonanie dekoracji i aranżacji florystycznych, słodki stół, tort oraz alkohol. W tej ostatniej kwestii upewnijcie się, czy jest przewidziana opłata korkowa i ile wynosi za każdą wniesioną butelkę. A co do deserów i =>weselnego tortu, to manager może Wam zaproponować swoją ofertę, ale warto również zapytać o możliwość zamówienia ciast i tortu z innej firmy np. w naszej =>Jacek Placek konfektbutikk.

Wystrój sali weselnej

Gdy decyzja o miejscu na przyjęcie została już przez Was podjęta, to możecie zacząć myśleć nad aranżacją wnętrza i dekoracjami. Koniecznie dopytajcie managera obiektu, od której godziny sala będzie dla Was dostępna, żeby zacząć przygotowywać wystrój. W tym punkcie istotne jest, abyście kierowali się wcześniej ustalonym stylem wesela np. staropolskim, góralskim czy nowoczesnym albo też przyjętym przez Was motywem przewodnim np. danej pory roku. Co więcej, powinniście konsekwentnie trzymać się wybranej konwencji w doborze odpowiednich elementów dekoracji, by całość wystroju miała spójny i jednolity charakter. W jaki więc sposób przyozdobić salę weselną? Przede wszystkim wykorzystajcie świeże kwiaty, które świetne nadają się do wszelkich aranżacji typu bukiety, girlandy, stojaki, a także do wystroju stołów i ścianki dekoracyjnej umieszczanej za Parą Młodą. Dobrym pomysłem są również balony wypełnione helem – w formie tradycyjnej bądź w bardziej wyszukanych kształtach – co szczególnie sprawdza się, jeśli na liście gości znajdują się dzieci. Miejcie na uwadze, że gustownie udekorowana sala weselna stanowi niepowtarzalne tło do zdjęć!