Muttertag – wie feiert man ihn und welches Geschenk wählt man?

Dzień Matki to święto celebrowane w każdej rodzinie na całym świecie. A co więcej, jego geneza sięga czasów starożytnych. Jakim upominkiem obdarować swoją mamę? Jak wyjątkowo spędzić z nią czas w tym dniu? Poznajcie nasze pomysły na świętowanie Dnia Matki!

Skąd pochodzi tradycja celebrowania Dnia Matki?

Kult matek wywodzi się ze starożytności, kiedy to oddawano szczególną cześć boginiom – patronkom macierzyństwa, płodności i urodzaju. W dawnym Egipcie była nią Izyda, w Grecji Gaja i Rea, a w Rzymie Kybele. Dla bogiń organizowano specjalne uroczystości, aby w ten sposób zaskarbić sobie ich łaski np. na czas zbiorów. Nadejście chrześcijaństwa zniosło tego typu obrzędy, jednak w naszej religii również szczególnie czcimy Maryję Matkę Bożą i uważamy ją za opiekunkę rodzin czy macierzyństwa.

A kiedy został ustanowiony Dzień Matki? Tutaj każde państwo ma swoją własną historię, ale najwcześniej zaczęto go obchodzić w XVII-wiecznej Anglii jako Mothering Sunday, czyli niedziela u matki, przypadająca na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Był to dzień, który starano się spędzić u swojej mamy i obdarować ją drobnym prezentem. Natomiast jako oficjalne święto Dzień Matki po raz pierwszy został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych w 1905 roku. Jego pierwotną ideą było uhonorowanie pracy kobiet na rzecz wychowywania przez nie dzieci i prowadzenia domu, co nie było nigdy należycie doceniane. W Polsce zaś Dzień Matki zaczęto obchodzić w 1914 roku. 

Jaki prezent przygotować dla mamy?

W tym szczególnym dniu każda mama powinna poczuć się wyjątkowo i zostać obdarowana chociaż niewielkim upominkiem. Młodsze dzieci najczęściej przygotowują laurki i dają kwiatki. Jednak te starsze i dorośli mogą pomyśleć o bardziej wartościowych prezentach. Zatem co kupić na Dzień Matki? Na początek warto zastanowić się, czym moja mama się interesuje i czy jest coś, co szczególnie lubi. Taka wiedza z pewnością ułatwi nam znalezienie właściwego prezentu. Przykładowo może być nim książka, płyta z ulubioną muzyką czy odpowiednio dobrana biżuteria. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni upodobań swojej mamy, to w tej sytuacji najlepiej zdecydować się na bardziej uniwersalny podarunek. W tej roli z pewnością sprawdzą się kwiaty, kosmetyki orazpyszne ciasto z cukierni. Najważniejsze, aby wybrany prezent był dany od serca i ze szczerym życzeniami. 

W jaki sposób świętować Dzień Matki?

Poza obdarowaniem swojej mamy upominkiem, możemy w tym dniu zorganizować dla niej wyjątkowe atrakcje, co do których spodziewamy się, że sprawią jej wiele radości. Ciekawymi pomysłami są: wspólna sesja zdjęciowa, wyjście do teatru lub do centrum spa na zabiegi pielęgnacyjne, uroczysta kolacja w restauracji. Możemy też po prostu zabrać swoją mamą do ulubionej Konditorei na kawę i ciastko albo na spacer do parku. Najważniejsze, aby w tym dniu spędzić razem czas, którego w codziennej bieganinie tak często nam brakuje dla tych najbliższych osób…

A jak Dzień Matki mogą świętować świeżo upieczone mamy? Bo przecież ich maluchy nie są w stanie przygotować żadnego prezentu ani nawet złożyć życzeń. W tej sytuacji wspaniale mogą wykazać się tatusiowe, przejmując tego dnia opiekę nad dziećmi, jak również inne domowe obowiązki. Dzięki temu ich partnerki będę miały dużo czasu tylko dla siebie i na osobiste przyjemności.